W sobotnie wieczory szkoły stoją osamotnione, zamknięte i puste, cicho oczekując na poniedziałkowy poranek, by po krótkim odpoczynku zapełnić się uczniowskim gwarem. Spokojnie zazwyczaj bywa w soboty też w naszej szkole, jednak nie zawsze. Co jakiś czas ożywa ona w weekendy, otwierając drzwi dla spragnionych rozrywki uczniów. Taki właśnie wyjątkowy wieczór zdarzył się 4 czerwca.     
Ogólnopolska Noc Bibliotek, do której już po raz drugi przyłączyła się szkolna biblioteka, przyciągnęła do szkoły nie tylko entuzjastów czytania, ale też fanów komiksów, miłośników poezji, muzyki i dobrego, starego kina. Impreza rozpoczęła się od warsztatów poświęconych sztuce tworzenia komiksów. Ich uczestnicy – a byli wśród nich nie tylko uczniowie ZSB-D, ale i zainteresowani tematem mieszkańcy Poznania – najpierw poznali dzieje tworzenia historyjek obrazkowych z charakterystycznymi dymkami, a potem, pod kierunkiem prowadzącej zajęcia uczennicy klasy drugiej liceum Marty Tometczak, stworzyli własne komiksowe postacie i wykreowali dla nich nowe rysunkowe światy.


Kolejną atrakcją wieczoru było pełne dynamiki spotkanie ze znanym poznańskim poetą, tłumaczem i muzykiem Aresem Chadzinikolau. Odpowiadając na pytania Emila Górnego i Samuela Wielgata, gość podzielił się refleksjami na temat swoich poetyckich i muzycznych inspiracji, wierszy i ich tłumaczeń, opowiedział o koncertach zagranych razem z zespołami Ares & The Tribe i Ares Chadzinikolau Trio, o odbytych podróżach, także tych duchowych, o występie w programie „The Voice of Poland”, o planach na przyszłość. Artysta oczarował także licznie zgromadzoną publiczność energicznym wykonaniem kilku piosenek, a także skłonił prowadzących wywiad Emila i Samuela do tańca. Pamiątką po tym ciekawym spotkaniu będą nie tylko wspomnienia i fotografie, lecz także płyty i książki opatrzone miłymi dedykacjami i autografami twórcy.     
Ostatnia odsłona Nocy Bibliotek to „Plenerowe kino w ciemno”. Dzięki uprzejmości pana Andrzeja Szymczaka i łaskawości pogody na dużym ekranie obejrzeć można było stare filmy wyświetlane na zabytkowym, lecz nadal sprawnym projektorze, który w magiczny sposób przeniósł widownię w czasie. Polonista pan Piotr Derlatka wygłosił słowo wstępne, wprowadzające w temat. Pokaz rozpoczęły kroniki filmowe z lat siedemdziesiątych. Różne odczucia towarzyszyły widzom oglądającym relacje z czasów, kiedy wiedza o X Plenum propagowana była przed każdym kinowym seansem. Następny film wywoływał salwy śmiechu nie tylko u najmłodszych, mimo że była to animowana bajka pod tytułem „Koncert”. W tej bułgarskiej alegorycznej opowieści o tym, że w grupie rozśpiewanych ptaków trudno jest znaleźć swoje miejsce, można było znaleźć odniesienia do wielu współczesnych życiowych sytuacji. Noc Bibliotek zakończył pokaz pełnometrażowego filmu kryminalnego z 1967 r. w reż. Ryszarda Bera  pt. „Gdzie jest trzeci król”, w którym zagrali świetni aktorzy z tamtych lat - Andrzej Łapicki i Kalina Jędrusik. Organizatorzy zadbali nawet o popcorn, więc widzowie mogli poczuć się jak w prawdziwym kinie i emocjonalnie zaangażować w poszukiwania mordercy kustosza muzeum.
Imprezom zorganizowanym w szkole towarzyszyła ekspozycja przepięknych neonów, udostępnionych przez ich twórcę i pasjonata - pana Tadeusza Karczewskiego. Rozświetlające szkołę różnokolorowe światło przyciągało uwagę mieszkańców okolicznych bloków, którzy wieczorne spacery często kończyli w murach naszej szkoły.
Więcej zdjęć
Filmy

Dane adresowe szkoły
  • ul. Raszyńska 48
  • 60 – 135 Poznań
  • 61 861 00 27
  • Fax: 61 861 00 43
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dojazd
autobusy: 150, 163, 164, 169, 179, 191, 193;
tramwaje: każdy, który jedzie na pętlę na Górczynie (narożnik ulic Głogowskiej i Ściegiennego). tramwaje: każdy, który dojeżdża do INEA Stadion.
Copyright © 2018 Zespół Szkół Budowlanych Poznań Technikum Budowlane i Liceum. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie Trojka Design