Wykład językowy

wyk jez

Młodzież z klasy 2aeL, ucząca się języka niemieckiego, wzięła udział w wykładzie otwartym dla szkół organizowanym przez Instytut Filologii Germańskiej UAM. Wykład pt. „Znaczenie pojęcia Heimat w kulturze niemieckiej” poruszył istotną kwestię problemów przekładoznawczych w odniesieniu do kulturemów, bowiem w każdym języku istnieją słowa/pojęcia, które są bardzo silnie związane z określonym kręgiem kulturowym. Ich adekwatne przełożenie na inne języki jest często bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Wiąże się to z tym, że w trakcie różnych przemian społecznych, kulturowych i politycznych słowa te nabierały nowych znaczeń lub w wchodziły w inne konteksty znaczeniowe. Takim słowem jest Heimat, jedno z kluczowych pojęć w języku i kulturze niemieckiej, oraz bliskie mu znaczeniowo pojęcia Geborgenheit i Gemütlichkeit. Obok ciekawych treści wykładowych zaprezentowanych przez pracowników oraz studentów IFG, niemałe emocje wzbudził konkurs „Kolo fortuny”, sprawdzający to, czego uczniowie mogli nauczyć się na wykładzie.

Więcej zdjęć.

Dane adresowe szkoły
  • ul. Raszyńska 48
  • 60 – 135 Poznań
  • 61 861 00 27
  • Fax: 61 861 00 43
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dojazd
autobusy: 50, 63, 64, 69, 79, 91, 93;
tramwaje: każdy, który jedzie na pętlę na Górczynie (narożnik ulic Głogowskiej i Ściegiennego). tramwaje: każdy, który dojeżdża do INEA Stadion.
Copyright © 2018 Zespół Szkół Budowlanych Poznań Technikum Budowlane i Liceum. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie Trojka Design