I miejsce w kraju w VIII Ogólnopolskim Turnieju Maszyn Wodnych

W sobotę 6.04.2019 r. W Piasecznie k. Warszawy odbył się finał  VIII Ogólnopolskiego  Turnieju Maszyn Wodnych Z dumą  informujemy, że

Turbina1

  Jan Janicki z kl. 1dwT zajął 1. miejsce w kategorii "moc", za co otrzymał nagrodę finansową wartości 1000 zł. Natomiast Piotr Spychała i Dominik Kucza z kl. 3bfT, którzy również zakwalifikowali się do finału tego konkursu  zajęli 7. miejsce  w kategorii "wydajność". Swoje prace uczniowie przygotowywali  pod opieką p.Waszkowiak.
Wcześniej Janek, Dominik i Piotr byli laureatami etapu regionalnego, który w marcu odbywał się w Zalasewie - wówczas wygrali wkrętarki i szlifierki kątowe oraz uzyskali awans do finału. W oczekiwaniu na finał wszyscy uczniowie ulepszyli swoje maszyny wodne i dzięki temu uzyskali wyniki lepsze niż w na etapie regionalnym.

Konkurs polega na samodzielnym wykonaniu maszyny wodnej o wymiarach maksymalnych określonych w regulaminie, która podniesie  blok 2,5 kg na wysokość 4 m, w jak najkrótszym czasie (kategoria moc) lub zużyje do tej czynności, jak najmniej wody (kategoria wydajność). Konkurencja była duża, a na ostateczny wynik miało wpływ wiele czynników, między innymi: kształt łopatek, sposób ich mocowania, średnica dyszy, ustawienie jej względem łopatek, wielkość wirnika, mocowanie łożysk. Do budowy maszyn wodnych uczniowie musieli wykorzystać swoje umiejętności praktyczne oraz prawidłowości fizyki - omawiane podczas lekcji przez p.Waszkowiak.

Dane adresowe szkoły
  • ul. Raszyńska 48
  • 60 – 135 Poznań
  • 61 861 00 27
  • Fax: 61 861 00 43
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dojazd
autobusy: 150, 163, 164, 169, 179, 191, 193;
tramwaje: każdy, który jedzie na pętlę na Górczynie (narożnik ulic Głogowskiej i Ściegiennego). tramwaje: każdy, który dojeżdża do INEA Stadion.
Copyright © 2018 Zespół Szkół Budowlanych Poznań Technikum Budowlane i Liceum. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie Trojka Design