V edycja Chichotu Pegaza - relacja
1 marca do naszej szkoły, przybyły grupy młodzieży gimnazjalnej, by wziąć udział w Festiwalu Małych Form Teatralnych „Chichot Pegaza”. Była to już 5 edycja konkursu! Jak co roku festiwal rozpoczął pan dyrektor Grzegorz Owczarzak. W jury zasiadły tym razem trzy wymagające ale i niezwykle życzliwe młodzieży jurorki: pani Karolina Pawełska, aktorka Teatru Ósmego Dnia, pani dyrektor Ewa Dzieciątkowska i nauczycielka języka polskiego, pani Anna Łukaszewska.
Co podkreślały wszystkie jurorki, 7 grup teatralnych zaprezentowało przedstawienia na niezwykle wysokim poziomie. Podziwiać można było nie tylko grę aktorską, ale i wspaniałe dekoracje przygotowane przez młodych artystów. Zdolni gimnazjaliści nie tylko grali swe role, ale i tańczyli i śpiewali. Słowa wielkiego uznania należą się nauczycielom-opiekunom tych grup teatralnych: potrafili stworzyć odpowiednią atmosferę i pobudzić ambicje młodzieży. Ofiarowali swój czas i zaangażowanie, ale było warto! Można tylko gratulować efektów pracy i pozazdrościć tak zdolnej młodzieży.
Jury miało niezmiernie trudne zadanie, bowiem- jak powiedziała przed ogłoszeniem werdyktu pani dyrektor- właściwie każda grupa zasługiwała na nagrodę. Ale konkurs rządzi się określonymi prawami, dlatego postanowiono przyznać następujące nagrody:
• I miejsce zajęło Szkolne Koło Teatralne działające w Zespole Szkół Podstawowych i Gimnazjum w Pobiedziskach za spektakl „Facewedding” ( opiekunki: pp. Łucja Kapcińska i Natalia Bartliz- Skibińska)
• II miejsce Grupa Teatralna „Variete” z Gimnazjum im. prof. S. Kielicha w Borowie za spektakl „Zemsta inaczej” (opiekun: p. Dorota Maria Puto)
• III miejsce Szkolny Teatr „Z Melpomeną na Ty” z Zespołu Szkół nr 3 z Poznania
za spektakl „Jabłek nie jadam. Zmądrzałem. Adam!” ( opiekunki: pp. Jolanta Stamburska, Sonia Wójcik i Agnieszka Chwastek)
• Przyznano także nagrodę specjalną: za wspaniałą grę dla Daniela Niedzieli, aktora Grupy Teatralnej „Wyczuleni” działającej przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Dopiewie, za kreację w sztuce „Skąpiec”.
Nagrodzeni głośno okazywali swą radość, a jury i widownia cieszyli się razem z nimi.
Trzeba jeszcze dodać, że w organizację festiwalu zaangażowana była cała Komisja Języka Polskiego (np. hol szkolny ustrojony był plakatami z najróżniejszymi wyobrażeniami Pegaza), a w sobotę organizatorom pomagała młodzież z klasy Ial ( także wykonując zdjęcia) i uczennice z klasy II al.
Osobne podziękowania należą się Kindze Basińskiej z klasy II al., której rewelacyjne wykonanie przebojów Anny Jantar umiliło wszystkim czas oczekiwania na werdykt jury.