Festiwal teatralny "Chichot Pegaza"

VII edycja Chichotu Pegaza - relacja

Kolejny „Chichot Pegaza” za nami!

Już po raz siódmy w marcowe sobotnie przedpołudnie miłośnicy teatru z wielkopolskich gimnazjów spotkali się w Zespole Szkół Budowlano – Drzewnych na Festiwalu Małych Form Teatralnych „Chichot Pegaza”. Zgromadzona publiczność obejrzała pięć spektakli. Wszystkie wpisały się w kabaretową konwencję festiwalu i – jak zawsze – zaskoczyły jurorów wysokim poziomem artystycznym. Zaangażowanie młodych artystów oceniało jury w składzie: p. Ewa Dzieciątkowska – wicedyrektor ZSB-D, p. Karolina Pawełska – aktorka z Teatru Ósmego Dnia oraz p. Anna Łukaszewska – polonistka.


Festiwal rozpoczęła grupa teatralna COKOLWIEK z Gimnazjum nr 1 w Luboniu, prezentując spektakl „Law, law, law”. Jego główna bohaterka to księżniczka, której wdzięk i uroda budziły obawy ojca, związane z planowanym zamążpójściem dziewczyny. Mimo różnych perturbacji, na szczęście, jak to zwykle bywa, w odpowiednim czasie znalazł się odpowiedni kandydat i przedstawienie zakończyło się zaręczynami. Następnie gimnazjaliści z Lubonia rozbawili publiczność alegorycznym przedstawieniem „Dziób w dziób”. Solidarność bandy Gołębi została tu wystawiona na próbę, gdy w pobliżu pojawił się Wróbelek, chcący dołączyć do imponującej mu grupy. Nietrudno było tu zobaczyć zachowania i relacje dobrze znane z podwórek czy szkolnych korytarzy, a przesłanie spektaklu wydaje się oczywiste – żeby móc kogoś ocenić, trzeba go najpierw poznać.
Zespół Teatralny z Gimnazjum nr 50 zaprezentował z kolei spektakl „My fair lady”. Wartko tocząca się akcja sprawiała, że widzowie bez trudu dali się wciągnąć w opowieść o ekscentrycznym profesorze, który z prostej dziewczyny postanowił uczynić damę. Uwagę widowni przykuwała brawurowo zagrana przez Aleksandrę Rekiel główna bohaterka - Eliza Doolittle. Ta sugestywna i interesująca kreacja została doceniona i nagrodzona przez jury specjalnym indywidualnym wyróżnieniem.
Koło Teatralne z Zespołu Szkół nr 3 w Poznaniu natomiast pokazało spektakl „Oj, siostrzyczka mnie zabiła żelastwem...”. Znana z „Balladyny” Słowackiego fabuła została tu zaprezentowana w oryginalny sposób, zainspirowany między innymi piosenkami Kabaretu Starszych Panów.
Grupa Variete II z Gimnazjum im. Stanisława Kielicha w Borowie zakończyła festiwal spektaklem „Biuro matrymonialne”. Przyniósł on nader interesujący przegląd ludzkich charakterów, osobowości, oczekiwań i potrzeb, a także zaskoczył dojrzałością uczniowskich obserwacji świata dorosłych.
Wyłonienie zwycięzców – jak zawsze – okazało się niezwykle trudne, ponieważ w oczach jurorów na wyróżnienie zasługiwali wszyscy. Ostatecznie I nagrodę otrzymało Koło Teatralne z Zespołu Szkół nr 3, docenione za wysoki poziom artystyczny spektaklu, jego dynamikę, oryginalność formy i sugestywną grę aktorską.
Organizatorzy – poloniści Zespołu Szkół Budowlano – Drzewnych – dziękują gimnazjalistom za udział i zaangażowanie, a swoim uczniom za pomoc w przygotowaniu Festiwalu.
Szkoda, że na kolejną edycję „Chichotu Pegaza” przyjdzie nam czekać rok!

 

Dane adresowe szkoły
  • ul. Raszyńska 48
  • 60 – 135 Poznań
  • 61 861 00 27
  • Fax: 61 861 00 43
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dojazd
autobusy: 150, 163, 164, 169, 179, 191, 193;
tramwaje: każdy, który jedzie na pętlę na Górczynie (narożnik ulic Głogowskiej i Ściegiennego). tramwaje: każdy, który dojeżdża do INEA Stadion.
Copyright © 2018 Zespół Szkół Budowlanych Poznań Technikum Budowlane i Liceum. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie Trojka Design