Memoramus

X Marsz Pamięci

Uczennice naszej szkoły – Monika Szurman, Anna Latecka, Martyna Lehmann, Dominika Mikołajczak i Weronika Chorzewska wraz z profesorem Aleksandrem Dolańskim – w dniach 21-26 kwietnia 2016 r. uczestniczyły w wyjeździe do Rosji i na Białoruś organizowanym przez Stowarzyszenie Współpracy ze Wschodem „Memoramus”.


Głównym celem wyjazdu był X Marsz Pamięci, który odbył się między stacją Gniezdowo, a Memoriałem Katyńskim. W Marszu, upamiętniającym ofiary stalinowskiego terroru, wzięła udział ok. trzystuosobowa grupa młodzieży z wielkopolskich i smoleńskich szkół.
Uczestnicy wyjazdu mieli także okazję zwiedzić Smoleńsk, posłuchać koncertu przygotowanego przez młodych Rosjan i uczniów z Polski, złożyć kwiaty i zapalić znicze na lotnisku Siewiernyj, gdzie doszło do katastrofy samolotu prezydenckiego oraz wziąć udział we Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem Bp. Zdzisława Fortuniaka.
W trakcie białoruskiej części wyjazdu – uczestnicy m.in. oddali hołd ofiarom pomordowanym przez Sowietów na terenie lasu w Kuropatach (niedaleko Mińska), zwiedzili Nowogródek – miasto, w którym swoją młodość spędził Adam Mickiewicz oraz Grodno – miasto związane ze Stefanem Batorym, Elizą Orzeszkową i polskimi żołnierzami, którzy heroicznie bronili tych ziem w czasie I i II wojny światowej.
Ta sześciodniowa wyprawa na Kresy była dla wszystkich wspaniałą lekcją polskości, historii i patriotyzmu. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku dane nam będzie uczestniczyć w kolejnym, XI Marszu Pamięci. Może w większej grupie?.
Pełna fotorelacja na fb ZSBD.

 

Dane adresowe szkoły
  • ul. Raszyńska 48
  • 60 – 135 Poznań
  • 61 861 00 27
  • Fax: 61 861 00 43
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dojazd
autobusy: 50, 63, 64, 69, 79, 91, 93;
tramwaje: każdy, który jedzie na pętlę na Górczynie (narożnik ulic Głogowskiej i Ściegiennego). tramwaje: każdy, który dojeżdża do INEA Stadion.
Copyright © 2018 Zespół Szkół Budowlanych Poznań Technikum Budowlane i Liceum. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie Trojka Design