Memoramus

Białystok 2017

W ramach dzialań Stowarzyszenia Współpracy ze Wschodem Memoramus, do któego należy naszaszkoła, Eliza, Klaudyna i Patrycja pod opieką historyka, pana Przemysława Wróbla, pojechały na Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru do Białegostoku.

Bialystok 2017-1
Bialystok 2017-2
Bialystok 2017-3

Z początkiem września uczennice Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu wzięły udział w kolejnej edycji Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku. Od 5 do 8 września br. mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć na Podlasiu.
    Czterodniowy pobyt w Białymstoku umożliwił nam poznacie wielokulturowych obliczy Podlasia. Wizyta w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie, który odwiedziliśmy pierwszego dnia pobytu poszerzyła naszą wiedzę o kulturze kurpiowskiej kojarzącej się nam do tej pory tylko z wycinankami i strojami ludowymi. Drugiego dnia wyjazdu odwiedziliśmy Supraśl i jego zabytki: Pałac Buchholtzów, drewniany dom tkaczy, Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa z jego dwiema cerkwiami, Muzeum Ikon i Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa, a nie był to koniec atrakcji zaplanowanych na ten dzień. Udaliśmy się do niewielkiej miejscowości Kruszyniany, w której złożyliśmy wizytę w niewielkim drewnianym meczecie, zostaliśmy oprowadzeni po tatarskim cmentarzu, a na koniec wizyty ugoszczono nas słodko-cynamonowym poczęstunkiem w jurcie. Trzeci dzień wizyty na Podlasiu spędziliśmy w Białymstoku i Tykocinie. Wizyta w Centrum Zamenhofa, Pałacu Branickich i Muzeum Historii Medycyny i Farmacji była niezwykle ciekawa i pouczająca. W drodze do Tykocina zatrzymaliśmy się w Kościele Ducha Świętego w Białymstoku, gdzie znajduje się sala pamięci Polskiego Sybiru. Spotkanie z żyjącymi Sybirakami i ich wspomnieniami to niezwykłe doświadczenie. Przepiękny, kameralny Tykocin z zachowaną zabudową charakterystyczną dla miasteczek żydowskich i zabytkami to ostatni punkt trzeciego dnia wycieczki.  
Czwarty dzień pobytu w Białymstoku był najważniejszy - XVII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru, dla którego przyjechaliśmy z Poznania. Możliwość oddania hołdu Polakom zesłanym na "nieludzką ziemię", przemarsz u boku zarówno tych, którzy z niej wrócili, jak i naszych rówieśników z całej Polski to przeżycie niezwykłe i jedyna taka lekcja historii.

 

Fotorelacja.

Fotorelacja Białystok 2016/17

Dane adresowe szkoły
  • ul. Raszyńska 48
  • 60 – 135 Poznań
  • 61 861 00 27
  • Fax: 61 861 00 43
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dojazd
autobusy: 50, 63, 64, 69, 79, 91, 93;
tramwaje: każdy, który jedzie na pętlę na Górczynie (narożnik ulic Głogowskiej i Ściegiennego). tramwaje: każdy, który dojeżdża do INEA Stadion.
Copyright © 2018 Zespół Szkół Budowlanych Poznań Technikum Budowlane i Liceum. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie Trojka Design