Relacja z obchodów 60-lecia

Główne dni jubileuszowych obchodów 60-lecia Zespołu Szkół Budowlano – Drzewnych zgromadziły kilkaset osób związanych z naszą szkołą w ciągu minionych lat.

W piątek 30 września 2016 r. urodziny szkoły świętowali aktualni uczniowie, nauczyciele i pracownicy. Już podczas dużej przerwy o 10.25 można było skosztować przepysznych ciast, upieczonych z tej okazji przez uczniów, ich mamy i babcie. Degustacji towarzyszył konkurs na najlepsze wypieki, rozstrzygany w ciągu dwóch jubileuszowych dni. Ostateczne wyniki konkursu:
•    I miejsce – Julia Dziabas i Natalia Zawadzka klasa I aeL
•    II miejsce – Marek Stachowiak klasa IV cdT
•    III miejsce – Zuzanna Paszkowska klasa III eL
        oraz Karolina Kowalska i Zuzanna Kowalska klasa I aeL
Wyróżnienia: Michał Jeliński klasa II dfT i Sebastian Samoliński klasa II bdZ.

O 12.00 w sali gimnastycznej rozpoczęła się uroczysta akademia okolicznościowa. Podniosły charakter chwili podkreślała obecność pocztu sztandarowego szkoły. Wielu emocji dostarczyła zgromadzonym prezentacja 15-minutowego filmu o szkole, będącego  trailerem dłuższej opowieści o historii szkoły i ludziach, którzy ją tworzyli i kształtowali jej niepowtarzalny charakter. Cały, trwający 90 minut film, przygotowany przez pana prof. Piotra Derlatkę na podstawie materiałów archiwalnych, jest prezentem dla absolwentów z okazji zjazdu jubileuszowego.
Pan dyrektor Grzegorz Owczarzak w swoim przemówieniu przypomniał najważniejsze fakty związane z powstawaniem i przekształcaniem się szkoły na przestrzeni lat oraz dokonał uroczystego zamknięcia Kapsuły czasu, w której zdeponowane zostały informacje o aktualnych klasach, listy uczniów, zdjęcia, anegdoty z życia uczniów, klas, szkoły. Kapsuła ma zostać zakopana na terenie przyszkolnym, a jej otwarcie zaplanowano za 15 lat, podczas Jubileuszu 75-lecia, w 2031 roku.
Podczas akademii odbyło się również podsumowanie konkursów odbywających się w roku jubileuszowym. Pani prof. Małgorzata Olejniczak zaprezentowała ich wyniki oraz przedstawiła nagrodzone hasła reklamowe i fragmenty wywiadów z absolwentami. Pan dyrektor Grzegorz Owczarzak wręczył dyplomy oraz nagrody przedstawicielom klas:
•    I miejsce – klasa IV aT - wych. prof. Hanna Stróżyk,
•    II miejsce – klasa IV cdT - wych. prof. Andrzej Szłapiński,
•    III miejsce – klasa II eL - wych. prof. Aleksander Dolański.
Nagrodzone klasy IV aT i IV cdT zaprezentowały przygotowane przez siebie scenki kabaretowe.

W sobotę 1 października 2016 r. odbyła się część obchodów jubileuszu związana ze zjazdem absolwentów.
O 9.30 w kościele Świętej Rodziny przy ul. Promienistej rozpoczęła się uroczysta Msza św. odprawiona w intencji byłych i aktualnych uczniów oraz pracowników szkoły, koncelebrowana przez ośmiu księży – absolwentów szkoły oraz byłych i obecnych katechetów pod przewodnictwem proboszcza Parafii Świętej Rodziny księdza kanonika Stanisława Walewicza.
O 11.00 rozpoczęły się uroczystości w siedzibie szkoły. Wzięło w nich udział ponad 300 absolwentów, spośród których najstarsi kończyli szkołę jeszcze na początku lat 60-tych. Obecne było także licznie zgromadzone grono pedagogiczne byłych i aktualnych nauczycieli i pracowników szkoły. Obchody uświetnili swoją obecnością licznie zgromadzeni goście. Byli wśród nich:
- Pan Tomasz Wika - Dyrektor Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej, reprezentujący także Związek Rzemiosła Polskiego, który przekazał informację o wyróżnieniu szkoły Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego „Za zasługi dla Rzemiosła Polskiego”,
- Pan Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta Poznania,
- Pan Czesław Kruczek, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, reprezentujący Pana Marka Woźniaka – Marszałka Województwa,
- Pani Małgorzata Wilczyńska-Grześ, reprezentująca Wojewodę Wielkopolskiego Pana Zbigniewa Hoffmana oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Panią Elżbietę Leszczyńską,
- Pan Przemysław Foligowski, Dyrektor Wydziału Oświaty, oraz Pan Wiesław Banaś, zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty reprezentujący Prezydenta Miasta Poznania Pana Jacka Jaśkowiaka, którzy wręczyli Nagrody Prezydenta Miasta panu dyrektorowi Grzegorzowi Owczarzakowi, panu wicedyrektorowi Andrzejowi Politowskiemu i pani profesor Dorocie Bicz.
Obecny był także były dyrektor ZSB-D pan Eugeniusz Sztelle, przedstawiciele szkół wyższych i instytucji współpracujących ze szkołą, emerytowani i byli nauczyciele i pracownicy szkoły, dyrektorzy poznańskich szkół - zespołów szkół zawodowych, gimnazjalnych i podstawowych.
Zgromadzeni obejrzeli trailer filmu o szkole, który wzbudził ogromne zainteresowanie, podobnie jak program artystyczny przygotowany przez grupę absolwentów pod opieką pana prof. Piotra Derlatki. Artyści wykonali znane i lubiane piosenki minionego sześćdziesięciolecia. Występy ubogacały ciekawe prezentacje multimedialne, które przenosiły widownię w przeszłość.
Po części oficjalnej uroczystości zgromadzeni zostali zaproszeni na ciepły posiłek i zwiedzanie szkoły, gdzie odbyły się spotkania absolwentów z nauczycielami. Rozmowy w gronie znajomych, wspomnienia przy kawie i  słodyczach trwały do późnych godzin wieczornych.
Patronatem medialnym nasz jubileusz objęło Radio Merkury oraz Telewizja Polska Oddział w Poznaniu. Relacje z wydarzenia pojawiły się w lokalnych mediach.
Przygotowania do jubileuszu oraz jego przebieg koordynowała pani prof.  Małgorzata Olejniczak.

Tekst: Anna Mosur-Łukaszewska, foto: Dagmara Kwaśniewska

tramwaje: każdy, który jedzie na pętlę na Górczynie (narożnik ulic Głogowskiej i Sciegiennego). tramwaje: każdy, który dojeżdża do INEA Stadion.