Warsztaty wczoraj

Decyzją z dnia 4.08.1956 roku Dyrekcji Okręgowej Szkolenia Zawodowego w Poznaniu, z dniem 1.09.1956 roku przy Zasadniczej Szkole Budowlano-Drzewnej w Poznaniu zostały powołane Warsztaty Szkolne. Pierwszą siedzibą, funkcjonującą do marca 1995 roku były obiekty przy ul. Głogowskiej 88. Od samego początku Warsztaty szkoliły młodzież w tak poszukiwanych przez gospodarkę zawodach jak: murarz, malarz, monter instalacji sanitarnych, stolarz, sztukator, potem technik budownictwa, technik urządzeń sanitarnych, technik technologii drewna, renowator zabytków architektury a w latach późniejszych również technik budowy dróg i mostów w ramach współpracy z Zespołem Szkół Geodezyjno-Drogowych. Od samego początku Warsztaty Szkolne funkcjonują jako gospodarstwo pomocnicze Szkoły, to też na swoje wyposażenie i utrzymanie łącznie z wynagrodzeniami pracowników administracji i obsługi muszą zarabiać wykonywanymi przez młodzież uczniowską zleceniami. Ponieważ nie wszystkie zajęcia określone programami nauczania z różnych względów można przeprowadzić w pracowniach warsztatowych, zawierane są umowy z szeregiem firm na terenie których uczniowie pod nadzorem nauczycieli szkolą się wykonując konkretne zadania produkcyjne. I tak przez cały szereg lat Warsztaty współpracowały np. z Poznańskim Przedsiębiorstwem Budownictwa Przemysłowego nr 2 pracując m.in. w latach 70-tych na trasie A-2 przy budowie przejść podziemnych dla pieszych, Spółdzielnią Mieszkaniową w Swarzędzu pracując na budowie osiedli mieszkaniowych, z Zarządem Zieleni Miejskiej wykonując prace remontowe w Parku Wilsona (d.Kasprzaka) oraz odnawiając ławki i elementy małej architektury z większości poznańskich parków, z Zarządem Dróg Miejskich wykonując całe serie słupków do znaków drogowych , słupków łańcuszkowych, zapór drogowych itp., Poznańskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji gdzie kuźnia warsztatowa wykonywała setkami klamry i stopnie włazowe do studni kanalizacyjnych. W dniu 10.03.1995 roku ówczesna Kurator Oświaty w Poznaniu, pani Grażyna Ziółkowska podjęła decyzję i poleciła zagospodarowanie odzyskanych pomieszczeń po byłej odlewni żeliwa Zakładów H.Cegielskiego przy ul. Świerkowej. I tak w dniach 15-31.03.95 nastąpiło sukcesywne przewiezienie majątku z ul. Głogowskiej na ul. Świerkową i tym samym przeniesienie Warsztatów Szkolnych w nowe miejsce. 1.04.1995r przystąpiono do prac adaptacyjnych.

Przejęty obiekt to pusta hala o pow. 722 m i parę pomieszczeń socjalno-magazynowych w standardzie lat 60-tych, które nadawały się tylko do wyburzenia. Równolegle powstawały projekty adaptacyjne i trwały prace remontowe. Prowadzone były normalne zajęcia dydaktyczne. Sukcesywnie tworzono kolejne pracownie, wymienione zostały wszystkie instalacje, wymieniono wszystkie okna a ciągi komunikacyjne i część pracowni wyłożono płytkami gressowymi. By zminimalizować koszty ogrzewania wykonano własną kotłownię gazową. W 1997 roku powstała pracownia mechanicznej obróbki drewna by w pełni wykorzystać istniejący park maszynowy a tym samym rozszerzyć możliwości produkcyjne Warsztatów. Nowo powstające pomieszczenia dla uczniów, nauczycieli i pracowników stanowiły wizytówkę nowoczesnej bazy dydaktycznej. Całość prac adaptacyjnych zakończono wiosną 2000 roku. Należy podkreślić iż wszystkie prace, poza wymianą i modernizacją instalacji elektrycznej, wykonane zostały przez uczniów i nauczycieli w ramach zajęć praktycznych. Zmniejszyło to znacznie koszty, które w całości pochodziły z wypracowywanych środków oraz miało niewątpliwie element wychowawczy. Młodzież miała świadomość że pracuje dla siebie a efekty ich pracy pozostaną na długo i będą służyły młodszym kolegom.

Dane adresowe szkoły
  • ul. Raszyńska 48
  • 60 – 135 Poznań
  • 61 861 00 27
  • Fax: 61 861 00 43
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dojazd
autobusy: 50, 63, 64, 69, 79, 91, 93;
tramwaje: każdy, który jedzie na pętlę na Górczynie (narożnik ulic Głogowskiej i Ściegiennego). tramwaje: każdy, który dojeżdża do INEA Stadion.
Copyright © 2018 Zespół Szkół Budowlanych Poznań Technikum Budowlane i Liceum. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie Trojka Design