Memoramus

Dnia 8 marca 2021 r. odeszła Pani Lidia Turczynkowa

„Walczę o pamięć”
Lilia Turczenkowa (1934-2021) nag logo

Lidia Turczynkowa

Odeszła Pani Lilia Turczenkowa- wielka przyjaciółka Polski i wielka rosyjska patriotka;współorganizatorka spotkań młodzieży polskiej i rosyjskiej w ramach Marszów Pamięci. Jej życie to zapis dziejów ZSRR oraz Rosji.

Lilia Turczenkowa urodziła się w Smoleńsku 7 lipca 1934 roku. Ojciec, z pochodzenia Łotysz, został rozstrzelany w 1938 roku w Katyniu. O miejscu jego spoczynku Pani Lilia dowiedziała się dopiero w 2000 roku. Matka, z pochodzenia Polka, jako żona wroga ludu podlegała represjom.Odebrano jej córkę, która miała być zesłana do dziecięcego łagru nad Morze Białe, na pogranicze radziecko-fińskie. Przypadek sprawił że przeżyła Po latach Pani Lilia tak wspominała ten trudny czas:

„Jak inne dzieci wroga ludu zostałam odebrana matce i zesłana do Kaługi. Miałam dużo szczęścia, byłam chora, trafiłam do dziecięcego szpitala. Inne dziewczynki zostały deportowane na północ nad Morze Białe, na pogranicze Finlandii i Związku Sowieckiego. Zamarzły. W tym rejonie i klimacie nie można było przeżyć, jako dzieci wrogów ludu nie miały powrotu. W Kałudze w Ośrodku dla dzieci wrogów zachorowałam. Dzięki staraniom mamy i decyzji lekarza, że w tym stanie wymagam stałej opieki, po roku przebywania w Kałudze oddano mnie mamie, wróciłam do domu. Cud, że trafiłam na dobrego człowieka. Do dziś dziękuję Bogu, że żyję”.

Czytaj więcej: Dnia 8 marca 2021 r. odeszła Pani Lidia Turczynkowa

XII Marsz Pamięci

To już trzeci raz, jak uczennice i uczniowie liceum i techników naszej szkoły pojechali z uczniami poznańskich i wielkopolskich szkół do Katynia. Celem wyjazdu było upamiętnienie zbrodni dokonanej na polskich oficerach w Katyniu. Wizyta w Rosji została zorganizowana przez Stowarzyszenie Współpracy ze Wschodem MEMORAMUS z którym, nasza szkoła współpracuje od wielu lat.

Czytaj więcej: XII Marsz Pamięci

Memoramus na facebooku

Stowarzyszenie Współpracy ze Wschodem Memoramus ma swoje konto na portalu społecznościowym facebook. Zapraszamy do obserwowania go.

Odszedł Wincenty Dowojna

Memoramus mały

Tagi: memoramus,

Wyjazd do Katynia - kwiecień 2018

Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w wyjeździe na Marsz Pamięci Gniezdowo – Las Katyński (Rosja) organizowanym przez Stowarzyszenie Współpracy ze Wschodem „Memoramus” w Poznaniu.
Wyjazd przygotowywany jest w ramach XII projektu edukacyjnego Trwała Pamięć Pokoleń.
Termin wyjazdu: 12-17 kwietnia 2018 r.
Koszt: 1050 zł (uczeń ZSB-D wpłaca jedynie 450 zł, a pozostałą kwotę – 600 zł - dofinansowuje szkoła).
Zapisy trwają do 15 listopada (przy zapisie wymagana wpłata 200 zł).

Czytaj więcej: Wyjazd do Katynia - kwiecień 2018

Inauguracja XII projektu Trwała Pamięć Pokoleń

We wtorek 3 październka 2017 r. w IV LO w Poznaniu miała miejsce uroczysta inauguracja kolejnego projketu Stowarzyszenia Współpracy ze Wschodem Memeoramus - Trwała Pamięć Pokoleń.

Memoramus-Inauguracja-1
Memoramus-Inauguracja-2

Białystok 2017

W ramach dzialań Stowarzyszenia Współpracy ze Wschodem Memoramus, do któego należy naszaszkoła, Eliza, Klaudyna i Patrycja pod opieką historyka, pana Przemysława Wróbla, pojechały na Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru do Białegostoku.

Bialystok 2017-1
Bialystok 2017-2
Bialystok 2017-3

Czytaj więcej: Białystok 2017

Dane adresowe szkoły
  • ul. Raszyńska 48
  • 60 – 135 Poznań
  • 61 861 00 27
  • Fax: 61 861 00 43
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dojazd
autobusy: 163, 164, 169, 179, 191, 193;
tramwaje: każdy, który jedzie na pętlę na Górczynie (narożnik ulic Głogowskiej i Ściegiennego). tramwaje: każdy, który dojeżdża do INEA Stadion.
Copyright © 2018 Zespół Szkół Budowlanych Poznań Technikum Budowlane i Liceum. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie Trojka Design