Technikum Budowlano - Drzewne

Technik technologii drewna

Cykl kształcenia: 5 lat
Przedmioty punktowane:
język polski, matematyka, chemia, informatyka.
Przedmioty rozszerzone: język angielski.
Przedmioty uzupełniające: komputerowa obsługa programów branżowych.
Języki obce: język angielski - kontynuacja; drugi język do wyboru: niemiecki lub rosyjski.
Aktualnie JESTEŚMY JEDYNĄ SZKOŁĄ W CAŁYM REGIONIE WIELKOPOLSKI KSZTAŁCĄCĄ W ZAWODACH DRZEWNYCH.

Absolwent klasy w zawodzie technik technologii drewna potrafi organizować i prowadzić procesy przetwarzania drewna i materiałów drewnopodobnych, wykonuje wyroby z drewna, zajmuje się naprawą, renowacją i konserwacją wyrobów stolarskich, programuje i obsługuje urządzenia stosowane w przetwarzaniu drewna, prowadzi nadzór nad procesami produkcyjnymi. Proponujemy również rozszerzenie kształcenia w zakresie meblarstwa. W trakcie nauki uczniowie realizują program przedmiotów ogólnych taki, jak w Liceum Ogólnokształcącym.
Możliwości zatrudnienia:
- w zakładach przemysłu meblarskiego,
- renowacji mebli,
- przemysłu tartacznego,
- stolarki budowlanej,
- w instytucjach badawczych,
- laboratoriach.

Absolwent wyposażony będzie również w podstawową wiedzę z zakresu podejmowania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej jak i przygotowania dokumentacji przetargowej w tym zakresie.

Absolwenci mogą kontynuować naukę m.in. na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
W ramach programu Erasmus+ co roku uczniowie technikum mają możliwość odbycia zawodowych staży zagranicznych. Nasi uczniowie byli już m. in. we Włoszech (Bolonia) oraz na Wyspach Kanaryjskich (Fuerteventura)

Dajemy uczniom możliwości uczestniczenia w konkursach, wspierając w ten sposób rozwój ich pasji i umiejętności. Wielokrotnie byliśmy dumni z ich sukcesów, w Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Wiedzy o Drewnie oraz w ogólnopolskim konkursie „Wyczarowane z drewna”;
Uczniowie biorą udział w wycieczkach zawodoznawczych, zwiedzają zakłady przemysłowe i usługowe, uczestniczą w pokazach i warsztatach, odwiedzają targi DREMA.

W zakresie fachowej wiedzy zawodowej absolwent będzie przygotowany do wykonywania wyrobów z drewna i tworzyw drzewnych, organizowania i wykonywania prac związanych z naprawą, renowacją i konserwacją wyrobów stolarskich, programowania oraz obsługi obrabiarek i urządzeń stosowanych w procesie przetwarzania drewna, sporządzania dokumentacji projektowej, konstrukcyjnej i technologicznej. Przedmiotem kształcenia będzie również organizowanie i nadzorowanie procesów produkcyjnych związanych z przetwarzaniem drewna w zakładach przemysłu drzewnego: meblarskiego, tartacznego, stolarki budowlanej, produkcji tworzyw drzewnych, opakowań, galanterii drzewnej oraz w ośrodkach projektowania i marketingu wyrobów z drewna, wykonywanie zadań na stanowiskach techniczno – produkcyjnych, projektowych lub w laboratoriach.

Absolwent wyposażony będzie również w podstawową wiedzę z zakresu podejmowania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej jak i przygotowania dokumentacji przetargowej w tym zakresie.

Nasza szkoła kontynuuje wieloletnie tradycje kształcenia fachowców w branży drzewnej od ponad sześćdziesięciu pięciu lat.
Jako jedna z nielicznych obecnie szkół posiadamy własne warsztaty szkolne, gdzie uczniowie odbywają część zajęć praktycznych oraz nawiązaliśmy wiele kontaktów z zaprzyjaźnionymi przedsiębiorstwami przemysłu drzewnego i firmami prowadzonymi, bardzo często, przez naszych absolwentów które przyjmują uczniów na praktyki. Część praktyk uczniowie odbywają także na kierunku technologii drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W budynku szkoły posiadamy pracownie specjalistyczne do zajęć teoretycznych oraz do ćwiczeń. Wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna potrafi przygotować uczniów – zarówno w zakresie fachowej wiedzy teoretycznej jak i umiejętności praktycznych – do zdania egzaminów zawodowych, kórych zdawalność wynosi w naszej szkole 91% (dane OKE 2020) oraz w przyszłości do pracy zawodowej lub dalszych studiów na kierunkach drzewnych Uniwersytetu Przyrodniczego.

Warto dodać, że jeden z nauczycieli zawodu, pan Radosław Kropaczewski jest obecnie najlepszym stolarzem w Polsce, zajął bowiem pierwsze miejsce w największej imprezie branżowej Worldskills Poland . Zwycięstwo w finale krajowym w kategorii stolarstwo to sukces wielkiej rangi, który jest jednocześnie przepustką do międzynarodowego finału w Szanghaju, planowanego na jesień 2022 roku. Pan Radosław jest również absolwentem naszej szkoły.

Film o szkole, klik:
foto fiilm zsbd
Wyczarowane z drewna, klik:
wyczar z drew

 Ciekawostki

Tagi: drzewiarz tehnik technologii drewna meblarstwo

Dane adresowe szkoły
  • ul. Raszyńska 48
  • 60 – 135 Poznań
  • 61 861 00 27
  • Fax: 61 861 00 43
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dojazd
autobusy: 163, 164, 169, 179, 191, 193;
tramwaje: każdy, który jedzie na pętlę na Górczynie (narożnik ulic Głogowskiej i Ściegiennego). tramwaje: każdy, który dojeżdża do INEA Stadion.
Copyright © 2018 Zespół Szkół Budowlanych Poznań Technikum Budowlane i Liceum. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie Trojka Design