Technikum Budowlano - Drzewne

Technik inżynierii sanitarnej

Cykl kształcenia: 5 lat
Przedmioty punktowane
: język polski, matematyka, fizyka, informatyka.
Przedmioty rozszerzone: język angielski.
Przedmioty uzupełniające: komputerowa obsługa programów branżowych.
Języki obce: język angielski - kontynuacja; drugi język do wyboru: niemiecki lub rosyjski.
Aktualnie jesteśmy JEDYNĄ SZKOŁĄ W CAŁYM REGIONIE WIELKOPOLSKI KSZTAŁCĄCĄ W ZAWODACH INŻYNIERII SANITARNEJ.

Technik inżynierii sanitarnej jest zawodem przygotowującym do organizowania, prowadzenia i koordynowania prac związanych z montażem instalacji i urządzeń sanitarnych oraz obiektów sieci komunalnych.
W trakcie nauki uczniowie realizują program taki, jak w liceum ogólnokształcącym.

Przedmioty ogólnokształcące wspomagają przygotowanie do zdania egzaminu maturalnego a następnie do studiów wyższych na różnych kierunkach (politechnicznych i ścisłych)
Absolwent jest także bardzo dobrze przygotowany do pracy zawodowej – zarówno w kraju jak i za granicą we współpracy z różnymi firmami lub na własny rachunek.
W zakresie fachowej wiedzy zawodowej absolwent zdobędzie umiejętności niezbędne do organizowania i wykonywania robót przygotowawczych oraz robót właściwych związanych z budową sieci i instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, wentylacyjno – klimatyzacyjnych oraz węzłów ciepłowniczych a także związanych z konserwacją, naprawą i modernizacją oraz eksploatacją sieci komunalnych i instalacji sanitarnych.

Możliwości zatrudnienia:

- w przedsiębiorstwach instalacyjnych,
- biurach projektowych, administracjach budynków mieszkalnych i tym podobnych firmach,
- firmach budowlanych,
- w przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych,
- zakładach energetyki cieplnej i zakładach gazowniczych,
- państwowym nadzorze budowlanym,
- firmach zajmujących się dystrybucją materiałów i urządzeń sanitarnych.

Nasza szkoła prowadzi kształcenie w zawodach instalacji budowlanych od ponad sześćdziesięciu pięciu lat. Początkowo na poziomie szkoły zasadniczej, kształcącej popularnych hydraulików – monterów instalacji wodno-kanalizacyjnej a także gazowej, wentylacyjno-klimatyzacyjnej oraz sieci komunalnych. Następnie rozbudowano kształcenie o technikum będące kontynuacją wspomnianych szkół.

Absolwent wyposażony będzie również w podstawową wiedzę z zakresu podejmowania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej jak i przygotowania dokumentacji przetargowej w tym zakresie.

W ramach programu Erasmus+ co roku uczniowie technikum mają możliwość odbycia zawodowych staży zagranicznych. Nasi uczniowie byli już m. in. we Włoszech (Bolonia) oraz na Wyspach Kanaryjskich (Fuerteventura).

Jako jedna z nielicznych obecnie szkół posiadamy własne warsztaty szkolne, gdzie uczniowie odbywają część zajęć praktycznych oraz nawiązaliśmy kontakty z wieloma zaprzyjaźnionymi przedsiębiorstwami i firmami instalacyjnymi prowadzonymi, bardzo często, przez naszych absolwentów, którzy przyjmują uczniów na praktyki. Część praktyk uczniowie odbywają także na Politechnice Poznańskiej. W budynku szkoły posiadamy pracownie specjalistyczne do zajęć teoretycznych oraz ćwiczeń. W szkole odbywają się również szkolenia organizowane przez specjalistyczne firmy instalacyjne, które od lat z nami współpracują, takie jak: Hansgrohe, Geberit, Junkers Bosch, RUG Riello, Kisan i Uponor. Wykwalifikowana kadra pedagogiczna potrafi przygotować uczniów – zarówno w zakresie fachowej wiedzy teoretycznej jak i umiejętności praktycznych – do zdania egzaminów zawodowych oraz, w przyszłości, do fachowej pracy w budownictwie w zakresie szeroko rozumianych prac inżynierii sanitarnej lub do dalszych studiów na Politechnice Poznańskiej.

Warto dodać, że jeden z nauczycieli zawodu, pan Michał Jelinski jest obecnie najlepszym instalatorem w Polsce, zajął bowiem pierwsze miejsce w największej imprezie branżowej Worldskills Poland . Zwycięstwo w finale krajowym w kategorii instalacje sanitarne i grzewcze to sukces wielkiej rangi, który jest jednocześnie przepustką do międzynarodowego finału w Szanghaju, planowanego na jesień 2022 roku. Pan Michał jest również absolwentem naszej szkoły.


Film o szkole, klik:
foto fiilm zsbd
Zawody instalacyjne, klik:
tech.inż.sanit

 Ciekawostki

 

Tagi: technik inżynierii sanitarnej technik urządzeń sanitarnych jedyna szkoła komputerowa obsługa programów branżowych

Dane adresowe szkoły
  • ul. Raszyńska 48
  • 60 – 135 Poznań
  • 61 861 00 27
  • Fax: 61 861 00 43
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dojazd
autobusy: 163, 164, 169, 179, 191, 193;
tramwaje: każdy, który jedzie na pętlę na Górczynie (narożnik ulic Głogowskiej i Ściegiennego). tramwaje: każdy, który dojeżdża do INEA Stadion.
Copyright © 2018 Zespół Szkół Budowlanych Poznań Technikum Budowlane i Liceum. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie Trojka Design