Osiągnięcia uczniów

Finał Turnieju Maszyn Wiatrowych

W piątek 22.04.2022 r., Cezary Popielski z 3PbT i Zosia Szafrańska z 1dT, po opieka p. Anety Waszkowiak,  uczestniczyli w finale Turnieju Maszyn Wiatrowych w Warszawie.

final tur masz wiatr 11 cez

 

Do finału zakwalifikowało się  tylko 29 uczniów z naszej kategorii wiekowej tj. ze szkół ponadpodstawowych, którzy w eliminacjach regionalnych (w tym roku rozgrywanych w Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Jarosławiu, Końskich, Siedlcach i Wejherowie) uzyskali najlepsze wyniki.

 

Z dumą informujemy, że w tym wąskim gronie finalistów jako jedyna szkoła mieliśmy, aż dwoje reprezentantów – Zosię i  Cezarego, który w finale uzyskał 13 miejsce w kraju!
Głównym zadaniem uczestników było zaprojektowanie i wykonanie łopatek wiatraka o średnicy do 500 mm, a wymiary całej konstrukcji nie mogły przekroczyć wymiarów określonych w regulaminie. Zadanie jest bardzo trudne – zawodnicy samodzielnie dobierają materiały konstrukcyjne, czytają rysunek techniczny określający maksymalne wymiary podane w regulaminie, kształt i kąt nachylenia łopat oraz sposób zamocowania na wale turbiny. Podczas Turnieju startujące maszyny  oceniane były w trzech kategoriach:
– Największa moc
– Największe obroty przy obciążonym wale maszyny
– Największy moment obrotowy przy zatrzymanym wale
Suma uzyskanych punktów we wszystkich kategoriach decyduje o miejscu zajętym w klasyfikacji generalnej. Nie jest zatem łatwo stworzyć wiatrak, który byłby najlepszy jednocześnie w 3 kategoriach. Tym bardziej podziwiamy reprezentantów naszej szkoły, a Cezaremu gratulujemy zajęcia 13. miejsca w kraju!

 

 

Więcej zdjęć.

Dane adresowe szkoły
  • ul. Raszyńska 48
  • 60 – 135 Poznań
  • 61 861 00 27
  • Fax: 61 861 00 43
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dojazd
autobusy: 163, 164, 169, 179, 191, 193;
tramwaje: każdy, który jedzie na pętlę na Górczynie (narożnik ulic Głogowskiej i Ściegiennego). tramwaje: każdy, który dojeżdża do INEA Stadion.
Copyright © 2018 Zespół Szkół Budowlanych Poznań Technikum Budowlane i Liceum. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie Trojka Design