Śladami Żydów w Warszawie

W czwartek 7 listopada 2019 r. wraz z grupą uczestników projektu "Żyli wśród nas..." i naszymi opiekunami, p. Anną Mosur-Łukaszewską i p. Dawidem Łuczakiem, wybraliśmy się do Warszawy, aby bliżej poznać historię i kulturę wyznawców judaizmu.

IMG 0339

Fotorelacja


Pierwszym punktem programu naszej wycieczki było zwiedzanie zabytkowego, ale ciągle działającego Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej. Towarzyszył nam przewodnik, który w bardzo ciekawy sposób przybliżył nam obyczaje związane z pochówkami osób wyznania mojżeszowego oraz opowiedział o działalności znanych postaci, które tam zostały upamiętnione. Zainteresowali nas szczególnie Henryk Goldszmit, bardziej znany jako Janusz Korczak, którego piękny pomnik mogliśmy zobaczyć, oraz „matka teatru żydowskiego” – Ester Rachel Kamińska, spoczywająca w jednym grobie ze swą nie mniej znaną córką Idą.
Następnie udaliśmy się do Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, gdzie zobaczyliśmy wystawę zatytułowaną „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”. Ekspozycja przyniosła nam informacje o działalności grupy Oneg Szabat, która w czasie II wojny światowej zajmowała się dokumentowaniem życia w getcie warszawskim. Wysłuchaliśmy poruszających opowieści o Emanuelu Ringelblumie i jego współpracownikach oraz obejrzeliśmy zachowane do tej pory archiwalne zapiski, fragmenty pamiętników i notatek z czasu Zagłady.
Ostatnim punktem zwiedzania było Muzeum POLIN, gdzie wzięliśmy udział w wędrówce przez tysiąc lat historii Żydów polskich. W ciągu  2 godzin usłyszeliśmy opowieści o królach, wynalazcach czy przemysłowcach oraz żydowskich świętach, obyczajach, kulturze i religii. Poznaliśmy odpowiedzi na pytania, o których nawet nie śniło nam się pomyśleć. Między głównymi atrakcjami naszej warszawskiej wyprawy znaleźliśmy również czas na odwiedzenie miejsc takich jak m.in. Pomnik Bohaterów Getta Warszawskiego oraz Ławeczka Jana Karskiego, gdzie uczestnicy projektu przedstawiali wcześniej przygotowane na ich temat informacje.
Wycieczka bardzo poszerzyła naszą wiedzę na temat tradycji i historii Żydów i, co najważniejsze, była niezwykle interesująca. Czas, jaki spędziliśmy w Warszawie, zdecydowanie nie był zmarnowany, a informacje, jakie tam zdobyliśmy, zostaną z nami na długo. Gdy tylko nadarzy się okazja ponownego wyjazdu, zdecydowanie z niej skorzystamy.

Paulina Młodzikowska, klasa 2aT

Dane adresowe szkoły
  • ul. Raszyńska 48
  • 60 – 135 Poznań
  • 61 861 00 27
  • Fax: 61 861 00 43
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dojazd
autobusy: 163, 164, 169, 179, 191, 193;
tramwaje: każdy, który jedzie na pętlę na Górczynie (narożnik ulic Głogowskiej i Ściegiennego). tramwaje: każdy, który dojeżdża do INEA Stadion.
Copyright © 2018 Zespół Szkół Budowlanych Poznań Technikum Budowlane i Liceum. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie Trojka Design