Wizyta w Gminie Żydowskiej

W dn. 29 października 2019 r. grupa uczniów skupionych wokół szkolnego projektu edukacyjnego „Żyli wśród nas” wraz z opiekunami, p. prof. Dawidem Łuczakiem i p. prof. Anną Mosur – Łukaszewską, odwiedziła Gminę Wyznaniową Żydowską w Poznaniu. Projekt skupia się na tradycjach społeczności żydowskiej, jej kulturze i historii.

GMINA YDOWSKA 29.10.2019


Wspomniana wcześniej Gmina mieści się przy ul. Stawnej, nieopodal poznańskiego Starego Rynku. Po lekcjach dotarliśmy do starej kamieniczki, do której zostaliśmy zaproszeni. Odłożyliśmy swoje kurtki i plecaki do małej szatni i zaczęliśmy zwiedzanie. Oprowadzała nas pani Alicja Kobus. Jest ona polską działaczką społeczności żydowskiej oraz od 1999 roku przewodniczącą filii ZGWŻ, którą dzięki niej reaktywowano. Na początku pani Alicja zabrała nas do synagogi, w której opowiedziała o podobieństwach judaizmu do chrześcijaństwa, tradycyjnych obyczajach religijnych oraz o wartości Tory – świętej księgi religii judaistycznej. Dowiedzieliśmy się również, że w pomieszczeniu znajdującym się obok synagogi odbywają się spotkania społeczności żydowskiej mieszkającej w Poznaniu, podczas których mogą wspólnie się pomodlić i spędzić czas, celebrując szabas.
Oprócz szerokich kontekstów religijnych i historycznych, dowiedzieliśmy się sporo na temat poznańskiej społeczności żydowskiej. Wszystkich nas zaskoczyła i zaciekawiła, ale też zasmuciła informacja o tym, że w popularnym wśród poznaniaków jeziorze Rusałka znajdują się zniszczone części żydowskich nagrobków, które zwane są macewami. To pozostałość po okupancie hitlerowskim i świadectwo tragicznej historii narodu żydowskiego. Wszyscy  dowiedzieliśmy się sporo  o  religii  mojżeszowej   i  usłyszeliśmy  ciekawostki, o których nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji posłuchać. Mamy nadzieję, że wkrótce znów będziemy mogli odwiedzić to miejsce i dowiedzieć się jeszcze więcej.


Patrycja Taszarek, kl. 2aL

Dane adresowe szkoły
  • ul. Raszyńska 48
  • 60 – 135 Poznań
  • 61 861 00 27
  • Fax: 61 861 00 43
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dojazd
autobusy: 163, 164, 169, 179, 191, 193;
tramwaje: każdy, który jedzie na pętlę na Górczynie (narożnik ulic Głogowskiej i Ściegiennego). tramwaje: każdy, który dojeżdża do INEA Stadion.
Copyright © 2018 Zespół Szkół Budowlanych Poznań Technikum Budowlane i Liceum. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie Trojka Design