Akcja "Żonkile"

Dzisiaj, 19 kwietnia, obchodzimy 78 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Wtedy, w 1943 roku, w wigilię żydowskiego święta Pesach, Niemcy rozpoczęli akcję ostatecznej likwidacji getta. Mieszkało w nim wówczas już tylko kilkadziesiąt tysięcy Żydów, którym udało się uniknąć wcześniejszej deportacji. Pojawienie się w getcie wczesnym rankiem niemieckich oddziałów policyjnych i wojskowych spotkało się z oporem kilkuset bojowników Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego. Ich desperacka walka o godność i życie trwała prawie miesiąc, do połowy maja. Powstanie przeżyli nieliczni, ale na pamięć i szacunek zasługują wszyscy.

żonkile


Wspominamy dzisiaj te wydarzenia, uczestnicząc w zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcji „Żonkile”. Na lekcjach języka polskiego będziemy w tym tygodniu rozmawiać o żydowskich mieszkańcach Warszawy i oglądać przygotowany specjalnie na dzisiejszą okoliczność film „Muranów - Dzielnica Północna”. Dowiecie się między innymi, dlaczego symbolem pamięci o powstaniu są właśnie żonkile.
Zainteresowanym polecamy także udział w innych wydarzeniach i pogłębienie wiedzy o tragicznej przeszłości.
https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-2021-program-obchodow
https://sztetl.org.pl/pl/slownik/powstanie-w-getcie-warszawskim

Tagi: żonkile

Dane adresowe szkoły
  • ul. Raszyńska 48
  • 60 – 135 Poznań
  • 61 861 00 27
  • Fax: 61 861 00 43
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dojazd
autobusy: 163, 164, 169, 179, 191, 193;
tramwaje: każdy, który jedzie na pętlę na Górczynie (narożnik ulic Głogowskiej i Ściegiennego). tramwaje: każdy, który dojeżdża do INEA Stadion.
Copyright © 2018 Zespół Szkół Budowlanych Poznań Technikum Budowlane i Liceum. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie Trojka Design