Akcja „Żonkile” w naszej szkole - 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
80 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, do warszawskiego getta wkroczyły niemieckie oddziały wspierane przez czołgi i wozy pancerne, chcąc ostatecznie zlikwidować tę żydowską dzielnicę...

Tagi: łączyNasPamięć
Akcjażonkile
polinmuseum
Czytaj więcej: Akcja „Żonkile” w naszej szkole - 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
Młodzi badacze kultury żydowskiej w Warszawie
12 kwietnia 2023 r., na kilka dni przed 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim, grupa ciekawych świata uczennic i uczniów naszej szkoły pod opieką pani Anny Mosur-Łukaszewskiej i pana Dawida Łuczaka wybrała się do Warszawy, by poznać bliżej historię mieszkających tam niegdyś bardzo licznie Żydów.

Czytaj więcej: Młodzi badacze kultury żydowskiej w Warszawie
Nasi badacze zwiedzili Warszawę
Byliśmy w Warszawie!
W środę 6 kwietnia grupa uczniów zaangażowanych w projekt „Żyli wśród nas” wyjechała do Warszawy.

Tagi: polin
projekt szkolny
Żyli wśród nas
Czytaj więcej: Nasi badacze zwiedzili Warszawę
Akcja "Żonkile" na rocznicę powstania w warszawskim getcie
19 kwietnia 2022 roku przypada 79 rocznica powstania w warszawskim getcie.

Tagi: łączyNasPamięć
Akcjażonkile
Czytaj więcej: Akcja "Żonkile" na rocznicę powstania w warszawskim getcie
Wspomnienie wyjazdu edukacyjnego do Łodzi
W związku ze szkolnym projektem „Żyli wśród nas”
we wtorek 26 października odbyła się wycieczka do Łodzi.Spod szkoły wyjechaliśmy o 7 rano, aby już o 9:30 być na miejscu. Pierwszym punktem wycieczki było Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, w którym wysłuchaliśmy wciągającego oraz świetnie poprowadzonego wykładu na temat „Życie w Litzmannstadt”. Następnie, po półtorej godzinie spotkaliśmy się z przewodnikiem, z którym rozpoczęliśmy zwiedzanie pięknego o tej porze roku Parku Ocalałych. Na park składa się blisko 600 drzew upamiętniających osoby, które przeżyły Holocaust. Widzieliśmy tam Pomnik Polaków Ratujących Żydów podczas wojny, który z lotu ptaka przypomina gwiazdę Dawida oraz wzbijającego się do lotu orła. Byliśmy także na Stacji Redegast, która w latach 40. pełniła funkcję punktu przeładunkowego żywności i surowców przeznaczanych dla ludzi w getcie. Znajdowała się tam również szczegółowa makieta łódzkiego getta. Kolejnym elementem wycieczki był, jeden z największych Europie, cmentarz żydowski, który od 2015 roku został uznany za Pomnik Historii. Później zwiedzaliśmy Pałac Izraela Poznańskiego, który nazywany jest także „Łódzkim Luwrem” ze względu na wielkość i dekoracje. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do Manufaktury. Pobyt w Łodzi zakończył się o 18:00 i około dwie godziny później dojechaliśmy do Poznania.
Aleksandra Górna, kl. 3GaL
Nasi badacze zwiedzali Łódź
20-osobowa grupa uczennic i uczniów naszej szkoły, zaangażowana w projekt „Żyli wśród nas”, we wtorek 26 października wybrała się do Łodzi,

Czytaj więcej: Nasi badacze zwiedzali Łódź
Dzisiaj, 19 kwietnia, obchodzimy 78 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Wtedy, w 1943 roku, w wigilię żydowskiego święta Pesach, Niemcy rozpoczęli akcję ostatecznej likwidacji getta. Mieszkało w nim wówczas już tylko kilkadziesiąt tysięcy Żydów, którym udało się uniknąć wcześniejszej deportacji. Pojawienie się w getcie wczesnym rankiem niemieckich oddziałów policyjnych i wojskowych spotkało się z oporem kilkuset bojowników Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego. Ich desperacka walka o godność i życie trwała prawie miesiąc, do połowy maja. Powstanie przeżyli nieliczni, ale na pamięć i szacunek zasługują wszyscy.

Tagi: żonkile
Czytaj więcej: Akcja "Żonkile"
27.1. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Jest to święto uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Jego celem jest uczczenie pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistów.

Tagi: Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Szkolny projekt
Koło zainteresowań
Czytaj więcej: 27.1. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
"Żyli wśród nas...", kolejne spotkania już w styczniu!
Projekcją filmu Roberty Grossman „Kto napisze naszą historię” i dyskusją nad nim zakończyliśmy w tym roku kalendarzowym zajęcia z cyklu „Żyli wśród nas”.

Czytaj więcej: "Żyli wśród nas...", kolejne spotkania już w styczniu!
Wizyta w Gminie Żydowskiej
W dn. 29 października 2019 r. grupa uczniów skupionych wokół szkolnego projektu edukacyjnego „Żyli wśród nas” wraz z opiekunami, p. prof. Dawidem Łuczakiem i p. prof. Anną Mosur – Łukaszewską, odwiedziła Gminę Wyznaniową Żydowską w Poznaniu. Projekt skupia się na tradycjach społeczności żydowskiej, jej kulturze i historii.

Czytaj więcej: Wizyta w Gminie Żydowskiej